ZEYNEP TOSUN

Zeynep Tosun, born in Istanbul, went to Instituto di Marangoni located in Italy, Milano to study fashion design after studying business administration in university. After her 1 year fashion design study in Marangoni, she was accepted into master’s program in the same school. During the time of her study in Italy, she kept coming to Turkey. In the summer of 2005 when she was in Istanbul, she served her internship in the brand Derishow in Turkey. She organized her first fashion show in 2006 in Londra at her graduation from Marangoni. After her fashion show at graduation, she got a job offer from Alberta Ferretti and settled in Rimini. She made designs for both Alberta Ferretti and Philosophy Di Alberta Ferretti as a member of the design team. While she was working for Alberta Ferretti, she improved herself particularly in haute couture. One year later, she decided to come back to Turkey. She took part in the young fashion designers contest of ITKIB in 2007 and came in third. She took part in Esin Maraşlıoğlu’s project called Designloft. After Designloft project, she worked as a design assistant for Ece Ege who is the founder and designer of the brand Dice Kayek, then she laid the foundations of her own brand in October 2008.
 
She organized her first fashion show in 2010 Istanbul Fashion Week. After a while, she exhibited her pret-a-porter collections as part of London fashion week in 2011 upon getting an offer from London fashion platforms. Since 2010,  she has been exibiting her new collections each season in London Fashion Week.
 
In 2011, she opened her first shop named “Zeynep Tosun by Akmerkez”. In 2012, she designed a special collection named “Agenda by Zeynep Tosun” for YKM stores. In addition to YKM, she also designed special collections for Beymen Blender stores. She provided consultancy services to brands in many different sectors as a young fashion designer. Some of them are Beefeater, Binboa, Avon, Samsung, enmoda.com.
 
Celebrities who prefer Zeynep Tosun brand among world stars include Lady Gaga, Nicole Sherzinger, Keri Hilson.
 
 
İstanbul doğumlu olan Zeynep Tosun, Üniversite de işletme okuduktan sonra moda tasarımı eğitimi almak üzere İtalya, Milano’da yer alan Istituto di Marangoni okuluna gitti. Marangoni’de 1 senelik moda tasarım eğitimden sonra aynı okulda master programına kabul edildi. İtalya'da eğitim aldığı süre boyunca Türkiye'ye gelip gitmeye devam etti. İstanbul'da bulunduğu zaman zarfında 2005 yılı yazında Türkiye’de Derishow markasında staj yaptı. Marangoni mezuniyetinde ilk defilesini 2006’da Londra da yaptı. Mezuniyet defilesinin ardından Alberta Ferretti’den iş teklifi aldı ve Rimini’ye yerleşti. Tasarım ekibinin bir üyesi olarak hem Alberta Ferretti hem de Philosophy Di Alberta Ferretti için tasarımlar yaptı. Alberta Ferretti’de çalıştığı dönemde kendisini özellikle haute couture konusunda geliştirdi. 1 sene sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdi ve ITKIB’in 2007 genç moda tasarımcıları yarışmasına katılarak 3. oldu. Esin Maraşlıoğlu`nun Designloft adlı projesinde yer aldı. Designloft projesinin ardından Dice Kayek markasının yaratıcısı ve tasarımcısı olan Ece Ege’nin tasarım asistanlığını yaptıktan sonra kendi markasının temellerini Ekim 2008’de attı.
 
İlk defilesini 2010 İstanbul Fashion Week’te sundu. Kısa bir süre sonra Londra moda platformlarından teklif gelmesi üzerine 2011 yılında Londra moda haftası kapsamında pret-a porter koleksiyonlarını sundu. 2010 yılından itibaren her sezon yeni koleksiyonunu London Fashion Week kapsamında sunmaya devam etmektedir. 
 
2011 yılında "Zeynep Tosun by Akmerkez" adı ile ilk mağazasını açtı. 2012 yılı içerisinde "Agenda by Zeynep Tosun" adı ile YKM mağazalarına özel koleksiyon tasarladı. YKM’nin yanı sıra; Beymen Blender mağazaları içinde özel koleksiyonlar hazırladı. Genç moda tasarımcısı olarak bir çok farklı sektör markalarına danışmanlık verdi. Bunlardan bazıları; Beefeater, Binboa, Avon, Samsung, enmoda.com.
 
Dünya starları arasında Zeynep Tosun markasını tercih eden ünlüler; Lady Gaga, Nicole Sherzinger, Keri Hilson gibi isimler yer alıyor.

 

ZEYNEP TOSUN: Runway Video (Fall 15)
ZEYNEP TOSUN: Runway Video (S/S15)
×
Sign Up
×