ÖNDER ÖZKAN

Önder Özkan, fashion designer, born in Adana in 1980, lives and works in Istanbul.

EDUCATION

Attended courses in Menswear and Fashion Marketing at Central Saint Martins in 2004.

Attended courses in Draping and Fashion Illustration at London College Of Fashion in 2004.

Attended Beykent University, Turkey, studied Fashion and Textile Design between 1999 and 2003.

AWARDS

International Emerging Designer of the Year Award, Miami Beach International Fashion Week 2011 (with 2011/12 A/W Womenswear Collection)

3rd Prize, DERI’SIGNER Leather Design Competition 2003 (with “Connection” Womenswear and Menswear Collection)

Mentioned among 30 Finalist, ITKIB Young Designers Competition 2003 (with “Fold and Fly” Womenswear Collection)

Prize of Honor, Izmir Bridal Expo Fair 2002 (with Menswear Haute Couture Collection)

PROFESSIONAL EXPERIENCE

Since 2010 he has started his own brand ONDEROZKAN in Istanbul, specialized in preparing ready-to-wear womenswear collections. With his 2011/12 A/W collection, he had won the International Emerging Designer of the Year Award at Miami Beach International Fashion Week, held between 3-4 March 2011. Following his 2012 S/S collection, he has been invited by Belarus Fashion Comité to Minsk to present his 2013 S/S collection at Belarus Fashion Week.

Recently, he presented his 2015 S/S collection at Mercedes Benz Fashion Week, Istanbul, which he focused in contemporary knit-jersey prêt-à-porter.

 
 

Önder Özkan, 1980 Adana doğumlu moda tasarımcısı. İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor.

EĞİTİM

2004’de Central Saint Martins’de Erkek Giyimi ve Pazarlama konulu eğitimlere katıldı.

2004’de London College Of Fashion’da Moda İllustrasyon Teknikleri ve Drapaj kalıp sistemleri konulu proje ve eğitimlerde yer aldı.

1999-2003 arası Beykent Üniversitesi’nde burslu okuduğu Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nü tamamladı.

ÖDÜLLER

2011’de Miami Uluslararası Moda Haftası’nda sergilediği 2011/12 Sonbahar Kış kadın koleksiyonuyla “Yılın Gelecek Vaad eden Moda Tasarımcısı” ünvanını aldı.

2003’de katıldığı 5.ci DERİ’SIGNER Genç Deri Tasarımcıları yarışmasında sunduğu karma erkek ve kadın deri koleksiyonuyla 3.lük ödülüne layık görüldü.

2003’de İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında “Katla ve Uçur” konseptiyle ilk 30’a girdi.

2002’de İzmir Gelin ve Damat Fuarı’nda sergilediği ipek damatlık koleksiyonuyla tasarımcı Zuhal Yorgancıoğlu’ndan Onur Ödül’ü aldı.

PROFOSYONEL TECRÜBELER

Üniversite eğitimi süresince Mehtap Elaidi ile çalışan tasarımcı mezuniyet sonrası 2003’de çalışmaya başladığı Voltaj erkek giyim markasında spor ve günlük alanlarda üst grup ağırlıklı koleksiyon çalışmaları başarıyla sürdürür.

Aynı sene deri koleksiyonuyla katıldığı 5.ci DERİ’SIGNER Genç Deri Tasarımcılar yarışmasında 3.lük elde ederek İtalya’nın önde gelen Tasarım ve Moda dergilerinden Collezioni’de deri tasarımları yer alır.

Bu çalışmalardan sonra Londra’ya eğitimine devam etmek için giden tasarımcı, Dünya’nın önde gelen markalarından Pepe Jeans erkek tasarım departmanında başarıyla tamamladığı stajının akabinde, Londra sokak giyiminde punk şık tasarımlarıyla tanınan ve TopShop Oxford mağzasında “Designer” segmentinde sunulan Punky Fish markasına koleksiyon hazırlar.

2006’da İstanbul’a dönen tasarımcı Dünya’nın ilk üç Uluslararası mümessilik şirketlerinden biri olan CherryField Sesby’de çalıştığı iki buçuk yıl boyunca İngiliz hazır giyim markalarından River Island, Burton, Tesco gibi zincirlere koleksiyon hazırlar. Bengladeş ve Londra arasındaki tüm koleksiyon tasarım ve üretim süreçlerini koordine eder.

2010’da kendi markası için çalışmalara başlayan tasarımcı, ipek ve örme üzerine hazırladığı İ/Y koleksiyonunu basına ve perakende sektörüne tanıtır. Marie Claire’in baş editorü ve Milliyet Cadde’nin moda ve stil yazarı Ferhan İstanbullu’dan “Bizim Alexander Wang”  tabiriyle övgü alır. Koleksiyon tasarımcı Banu Bora’nın mağzası “Midnight Express” ‘de satışa çıkar. 2011/12 Sonbahar Kış koleksiyonuyla yine adından söz ettiren Önder Özkan, koleksiyonunu sergilediği Miami Uluslararası Moda Haftası’nda aldığı “Yılın Gelecek Vaad Eden Moda Tasarımcısı” ödülünün performansı ile bir Akdeniz’li ruhu olan 2012 İ/Y kadın tasarımlarını İstanbul Moda Haftası’nda sunarak dikkatleri yine üzerine çeker. Koleksiyon Beymen Blender Nişantaşı mağzasında tanıtılır. 2012/13 S/K koleksiyonunu E-Ticaret markalarından Limango ve Trendyol ile modaseverlerle buluşturan tasarımcı triko tasarımları ile başarısını katmerler. Belarus Moda Hafta’sından aldığı defile davetiyle sunduğu 2013 İ/Y triko elbise koleksiyonunu tanıttı. Son olarak MBFWI’da ilkbahar yaz koleksiyonunu sundu. Jakar örmeleri Jersan Örme ile ortaklaşa hazırlıyor. Tasarımcı ihracat disiplinini moda ürünlere aktararak ara lüks segmentte markalaşma çalışmalarına devam ediyor. 

 

 

ÖNDER ÖZKAN: Mini Runway Video (Fall 15)
ÖNDER ÖZKAN: Runway Video (S/S15)
×
Sign Up
×