MERVE BAYINDIR

Merve Bayindir was born in Istanbul, 21st of November 1980. She studied Psychology and Humanities at York University in Toronto Canada, and came back to Turkey in 2004 summer after finishing her studies. She first started her career as a Psychologist, then worked with her architect father Babur Bayindir, and after inspired by her mother’s interest in painting and art, Merve Bayindir decided to carry her passion of designing to her professional life.
 
In 2010, her designs started to focus more on hats and by 2011 the brand Merve Bayindir introduced her name as a hat/millinery designer in the fashion world.
 
Merve explains her passion for hats: 
 
“Life is too short, a person should rebel against conservative and binding thoughts and restrictions and instead express him or herself freely. We cannot all design or create to express however we are all free to use designs and creations that reflect our emotions, personality, and lifestyle. Hats are a less preferred branch of design all around the world, and a dying one in Turkey; I am trying to give people a chance to have a touch of a fairy tale in their lives with my hats. I hope my hats touch some people's lives and give them a better way to express themselves."
 
*Note: The feathers that are used in the production are not from birds that are only killed for their feathers. The designer is passionately against animals killed for their furs or feathers.
 
 
21 Kasım 1980 dogumlu Merve Bayındır, Kanada Toronto York Üniversitesi'nde psikoloji ve hümanizm üzerine tamamladıgı yüksekögrenimin ardından 2004 yazında Türkiye'ye döndü. Ilk önce kendi meslegini sürdüren, ardından ise Iç Mimar olan babasıyla birlikte ça lısan Bayındır, annesinden edindigi res im ve sanat sevgisini 2009 yılında profesyonel hayatına aktarmaya karar verdi.
 
2010 yılında kıyafetten sapkaya yönelen tasarımları 2011 yılında Merve Bayındır etiketiyle sapka markası olarak moda dünyasında yerini e dindi.
 
Merve neden sapka yaptıgını söyle anlatıyor:
 
"Hayat çok kısa, kisi tutucu bakıslara ve sınırlamalara baskaldırarak kendini özgürce ifade etmeli. Belki hepimiz kendimiz yaratamıyoruz, ancak bizi yansıtan tasarımlarla duygularımızı, kisiligimizi, yasa m tarzımızı ortaya koymakta özgürüz. Sapka tasarımı dünyada azalan, Türkiye’de ise yok olmaya yüz tutmus bir tasarım dalı, ben de sapka tasarlayarak günümüz insanına ve hayatlarına bir dokunus katma sansı tanımak istiyorum. Umarım benim sapkalarım da birilerinin hayatına dokunur ve kisilerinin kendilerini ifade etmeleri için bir araç olur.”
 
*Not: Üretimde kullanılan kuslar asla sadece tüyleri için öldürülen hayvanlardan seçilmemistir. Tasarımcı, hayvanların kürkü ya da tüyleri için öldürülmelerine siddetle karsı çıkmaktadır.

MERVE BAYINDIR: Mini Runway Video (Fall 15)
MERVE BAYINDIR: Runway Video (S/S15)
MERVE BAYINDIR: Presentation Video (A/W 2014)
MERVE BAYINDIR: Presentation Video (S/S 14)
×
Sign Up
×