MELTEM ÖZBEK

Meltem Özbek was born in 1983 in İzmir. She graduated from İstanbul Bilgi University International Relations in 2006. After her graduation, she decided to continue her education with fashion design. After completing her study of fashion design at the İstanbul Fashion Academy, she attended mixed fashion shows organized by the İstanbul Fashion Academy at İstanbul Fashion Week. She also received her first prize in the category of leather in the Koza Young Fashion Designers contest organized by İTKİP. As a young designer, she completed an internship at Bilsar Textile after studying at VAKKO/ESMOD Fashion Academy İstanbul. She had the privilege of exhibiting her collection at the Pure London Fair in 2012 within the İstanbul Fashion Workshop Project contest organized by the İstanbul Chamber of Commerce.
 
In May 2012, she completed the Design Realisation program with the scholarship from İTKİP at the London College of Fashion-Center for Fashion Enterprise; during this period she began the process of creating her own brand identity and continued to work for a leather company. Her 2013 Spring/Summer and 2013/14 Autumn/Winter collections have been shown in Room Teşvikiye and her collaboration with Room Teşvikiye is still continuing. Meltem Özbek steps out with her own style and continues to reach new fashion heights in new locations.
 
 
Meltem Özbek, 1983 yılında İzmir’de doğdu. 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 2009 İstanbul Moda Akedemesi’nde Moda Tasarımı Egitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Moda Akedemesi’nin düzenlediği karma defileye koleksiyonuyla katıldı. İTKİP’in düzenlediği 2010 Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışmasına katılarak, Deri kategorisinde birincilik ödülünü elde etti. Genç Tasarımcı, moda eğitimine VAKKO/ESMOD Moda Akedemesi İstanbul’daki eğitiminden sonra Bilsar Tekstil’de staj yaptı. Ardından, İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği İstanbul Moda Atölyesi projesi kapsamında, 2012 Şubat ayında Londra’da gerçekleşen Pure London Fair’de koleksiyonunu sergilemeye hak kazandı.
 
2012 Mayıs ayında, İTKİP bursu ile London College of Fashion-Center for Fashion Enterprise’da Design Realisation programını tamamlayan Özbek, bu dönemde kendi marka kimliğini yaratma sürecine başladı. Ve yine bu dönemde de bir deri firmasında çalışmaya devam etti. 2013 İlkbahar/yaz ve 2013/14 Sonbahar/kış koleksiyonları Room Teşvikiye’de sergilenen tasarımcının Room Teşvikiye ile çalışmalarına devam etmekte olup, tarzı ile kendini farklılaştıran ve yenilikçi tasarımları yeni lokasyonlarda moda severlere ulaşmaya devam ediyor.

 

MELTEM ÖZBEK: Mini Runway Video (Fall15)
MELTEM ÖZBEK: Runway Video (S/S15)
MELTEM ÖZBEK: Runway Video (A/W 2014)
×
Sign Up
×