LES BENJAMINS

Bunyamin Aydin decided to create Les Benjamins, following on the ideas and attitudes of “Les Jeunes Turcs”, a group of young intellectual dissidents who believed in ‘Union and Progress’ at the time of the Ottoman Empire. That spirit and attitude inspires the collections we see from Les Benjamins today.
 
Founded in 2011 by Turkish entrepreneur Bunyamin Aydin, Les Benjamins is a sportswear luxury brand based in Istanbul. Using superior fabrics, printing and embroidery techniques each product has elements of traditional tailored cuts and thoughtful details.
 
The brand is growing at a rapid pace around the world with over 250 retailers. Their clothes are strategically placed in only high end retailers and concept stores to keep in line with their brand image. Stores globally include: Harvey Nichols, Bloomingdales, Galerie Lafayette, La Rinascente, Beymen, Jades 24, H. Lorenzo, Browns and Saks.
 
Proud of their Turkish heritage, the brand placed its first store in the hippest area of Istanbul, Galata.
 
Les Benjamins also recently opened its second store in Kanyon shopping center.
 
 
Bünyamin Aydın, Osmanlı İmparatorluğu döneminde faaliyet gösteren İttihat ve Terakki anlayışından ve bu anlayışı takip eden “Jön Türkler” entelektüel hareketinin fikir ve davranışlarından esinlenerek Les Benjamins’i yaratmaya karar verdi. Bu ruh ve anlayış, bugün Les Benjamins koleksiyonlarının temelini oluşturuyor.
 
2011’de Türk girişimci Bünyamin Aydın tarafından kurulan Les Benjamins, İstanbul merkezli bir lüks spor giyim markasıdır. Üstün kalitede kumaş, baskı ve işleme tekniklerini kullanan marka, her parçasını geleneksel işçilik ve üzerinde düşünülmüş detaylarla eşsiz kılıyor.
 
Hızlı bir şekilde büyüyen markanın bugün dünya çapında 250’den fazla satış noktası bulunuyor. Marka, imajı doğrutusunda sadece konsept mağazalar ve en prestijli zincir mağazalarda konumlandırılıyor. Satış noktaları arasında Harvey Nichols, Bloomingdales, Galerie Lafayette, La Rinascente, Beymen, Jades 24, H. Lorenzo, Browns ve Saks bulunuyor.
 
Türk mirasıyla gurur duyan Les Benjamins, ilk mağazasını İstanbul’un trendleri belirleyen semti Galata’da açtı. Bu mağazayı, Kanyon Alışveriş Merkezi’nde açılan ikinci mağazaları takip etti.
 

LES BENJAMINS: Runway Video (Fall 15)
LES BENJAMINS: Runway Video (S/S15)
LES BENJAMINS: Runway Video (S/S 14)
×
Sign Up
×