DB BERDAN

DB Berdan is formed by mother and daughter partners from Istanbul.
 
Deniz Berdan started her career as a fashion editor. She has concluded designing and designer consultancy into her 11 years of editing. Deniz is also interested in street art and has been doing rapidography for a long time. She has raced in race courses and rallies. She raced as a fully licenced rally pilot in Europe and as second factory team in the Turkey championship.
 
Her daughter Begum Berdan gained merit in her foundation at Central Saint Martins after completing high school at a French institution in Istanbul. Begum has gone on to fulfil her life-long dream of studying costume for performance at the London College of Fashion, where she is still a student.
 
DB Berdan was stocked in Harvey Nichols in Istanbul for 4 seasons. Now it’s stocked in Wolf & Badger in London and is available on their website. They have collaborated with international corporations like Starbucks, Macro Center, Nescafe, Disney Company, Maybelline NY, and Douglas Cosmetic, and have also designed Katy Perry a costume for PepsiCo. In 2013, inspired by the movie “Oz The Great and Powerful”, they designed 4 costumes for the European launch of the movie in LWF Somerset house with Nicholas Kirkwood. Also, they were the first Turks that got into the international press release.
 
Exquisite attention to detail is visible in every DB BERDAN. Their ideas are a contrast of nostalgic and thoroughly modern concepts, with a focus on femininity, sophistication, and a dash of surrealism!
 
 
DB Berdan İstanbul’lu anne-kiz’in ortaklığından oluşan bir markadır.
 
Deniz Berdan kariyerine moda editörlüğü ile başladı. Onbir senelik yayıncılık deneyimine, tasarımcılık ve tasarım danışmanlığını da ekledi. Uzun süredir Rapidography yapan ve sokak sanatlarıyla ilgilenen Deniz ayrıca Pist ve Ralli’de Ford ve Citroen ile 2 fabrika takımında lisanslı pilot olarak Avrupa ve Türkiye Şampiyonasında yarıştı.
 
Kızı Begüm Berdan Fransız lisesinden mezun olduktan sonra Central Saint Martins’de üniversite hazırlık eğitimi gördü. Begüm hayali olan performans için kostüm tasarım eğitimini London College of Fashion’da görüyor.
 
DB BERDAN 4 sezondur Istanbul’da Harvey Nichols’larda satışa sunuluyordu. Son iki sezondur Londra Street ve Nothinghill’de Wolf and Badger’da ve Londra’da internet sitesinde satılıyor. Starbucks, Macro Center, Nescafe, Disney Company, Douglas Cosmetic, Ikea, Pepsi, Maybelline NY gibi uluslarası markalarla çalışan DB BERDAN, aynı zamanda PepsiCo için Katy Perry’e kostüm tasarladı. 2013’de The Great and Powerful Oz filminden esinlendikleri 4 kostüm ile dünya lansmanında Nicholas Kirkwood ile birlikte yer aldı. Ayrıca Disney’in uluslararası basın bültenine giren ilk Türk oldu.
 
Koleksiyonlarında özenle tasarlanmış ve işlenmiş her ince detay göze çarpıyor. DB BERDAN nostaljik ve modern konseptlerin bulustuğu, feminen, sofistike ve gerçeküstü bir marka!

 

DB BERDAN: Runway Video (Fall 15)
DB BERDAN: Runway Video (S/S15)
DB BERDAN: Runway Video (A/W 2014)
DB BERDAN: Presentation Video (A/W13)
DB BERDAN: Runway Video (S/S 14)
×
Sign Up
×