ÇİĞDEM AKIN

Born in 1970, Çiğdem Akın has been working as a professional fashion designer for years.
 
She started her professional career in 1988 in Vakko, one of Turkey’s leading fashion houses. For 16 years, she designed and/or created many of the Vakko Couture Brands.
 
She started a long journey in 2004, aiming to create and establish her own brand “Çiğdem Akın” as a globally recognized design trademark.
 
She has been attending well-recognized international fairs and exhibitions ever since 2006.
 
Along with her own “Çiğdem Akın” collections, she continues to consult some of the leading fashion brands in the country.
 
Extraordinary cuts and fabulous color combinations lead her designs to become timeless pieces. They become seasonless and shapeless to cater to a wide range of consumer needs. Çiğdem Akın branded merchandise is sold in various designer boutiques around the globe, mainly in Europe, Middle East, and America.
 
So far, Çiğdem Akın has appeared in previous Mercedes Benz Fashion Week with six catwalk shows; “Magical Touches’’, ‘‘Equine’’, ‘‘the Island”, “Inferno”, “Purgatorio” and “Paradiso”.
 
 
1970 yılında İstanbul’da doğan Çiğdem Akın yıllardır moda sektöründe profesyonel tasarımcı olarak yer almaktadır.
 
Profesyonel çalışma hayatına 1988’de büyük Türk tekstil markası Vakko’dab aşlayan Çiğdem Akın, 16 yıl boyunca Vakko bünyesinde oluşturulan pek çok markanın kuruculuğunu ve yöneticiliğini yapmıştır.
 
2004 yılında kendi adıyla yarattığı markası “Çiğdem Akın”ı sınır ötesine taşıyarak bir dünya markasına doğru biçimlendirmek için tasarım yolculuğuna devam etmektedir.
 
2006 yılından itibaren yurt dışındaki seçkin fuarlara katılmaktadır.
 
Tasarımlarını yarattığı atölyesinde, “Çiğdem Akın” markası için çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda sektörün lider markalarına tasarım desteği vermektedir.
 
Çiğdem Akın, genellikle koleksiyonu yaratma aşamasında sıra dışı kuplar kullanmaktadır. Dolayısıyla kullandığı renkler ve kuplar zamansız bir trende öncülük etmektedir. Çiğdem Akın tasarımları her sezon rahatlıkla kullanılabilecek parçalardır ve her bedene uygun bir stil sunmaktadır.
 
Çiğdem Akın markası Amerika, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkede tasarım butiklerinde satılmaktadır.
 
Çiğdem Akın Mercedes Benz Fashion Week’te bu güne kadar, ‘‘Sihirli Dokunuşlar’’, ‘‘Equine’’, ”Ada’’, “Inferno”, “Purgatorio”, “Paradiso” ve “Gaia” isimlerinde 7 defile gerçekleştirmiştir.

 

ÇİĞDEM AKIN: Runway Video (Fall 15)
ÇİĞDEM AKIN: Runway Video (S/S15)
ÇİĞDEM AKIN: Runway Video (A/W 2014)
ÇIĞDEM AKIN: Runway Video (S/S 14)
×
Sign Up
×