BASAK CANKES

Basak Cankes, the creator of the Bashaques' label that specializes in 'Wearable Art', was born in 1988 in Izmir. The salutatorian of her graduating class at the Izmir Ekonomi University Fashion Design Department, she had the opportunity to intern with Arzu Kaprol, Yildirim Mayruk and Hey Tekstil during her university years. Her innate aptitude for pattern and illustration discovered by her professors was further nurtured by her experiences gained as an intern with Bora Aksu in England. Under Aksu's guidance, she started to focus on arty paintings and wearable art.

Basak also successfully completed Fashion Management, Fashion Styling, PR and Your Fashion Label trainings at Central St Martins in England.

Upon graduation from the university, she worked as personal assistant of designers Gunseli Turkay and Gul Agis. Basak designed arty patterns for Turkay's winter collection "Kirik Porselen".Next, she co-created Marble&Co., a white shirt label with her designer partner.

Basak Cankes’ AW15/16 collection is awarded by Mediterranean Fashion Prize Committee in Marseille and Centre of Fashion Enterprise in United Kingdom in 2015. She carries on with her relentless journey in the fashion industry with her gallery-boutique store in Alacati and her wearable art label Bashaques'.

 

Giyilebilir sanat iddiasıyla yola çıkan Bashaques' markasının kurucusu Başak Cankeş 1988'de İzmir'de doğdu. İkincilikle mezun olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım bölümündeki eğitimi süresince Arzu Kaprol, Yıldırım Mayruk, Hey Tekstil gibi markalar ile çalışma imkanı buldu. Üniversite hocaları tarafından keşfedilen desen ve illüstrasyon yeteneğini, İngiltere’de Bora Aksu’nun yanında yaptığı staj döneminde geliştirip, Aksu’nun da yönlendirmesiyle sanatsal tablolar ve giyilebilir sanat ile ilgilenmeye karar verdi.Tasarımcı ayrıca İngiltere'de Central Saint Martins'de Fashion Management, Fashion Styling, PR and Your Fashion Label eğitimlerini tamamladı.

Mezuniyetinin ardından tasarımcı Günseli Türkay ve Gül Ağış'ın asistanlığını yaptı. Türkay’ın asistanı olarak, tasarımcının "Kırık Porselen" adlı kış koleksiyonu için sanatsal desenler tasarladı. Asistanlığın ardından Cankeş, hala galeri-butik konseptiyle yürüttüğü Bashaques' Alaçatı mağazasını açtı ve tasarımcı ortağı ile birlikte bir beyaz gömlek markası olan Marble&Co. markasını yarattı.

Bashaques' markasının yaratılış sürecine daha fazla konsantre olabilmek için Marble&Co. markası ortaklığından ayrılan Başak Cankeş, ilk giyilebilir koleksiyonu Sonbahar-Kış 15/16 “An” ile Uluslararası Akdeniz Moda Tasarımcısı Ödülü sahibi oldu ve İngiltere’de  düzenlenen uluslararası YOTA Moda Tasarım yarışmasını kazandı. Tasarımcı Alaçatı'daki galeri-butik mağazası ve giyilebilir sanat markası Bashaques' ile yoluna devam ediyor.

 

×
Sign Up
×